بیشتر بخوانیم، بهتر زندگی کنیم!

بزرگداشتی برای «علی اشرف درویشیان»

بزرگداشتی برای «علی اشرف درویشیان»

همراه آهنگ‌های بابام

بزرگداشتی برای یک چریک فرهنگی

عرفان زارعی جلسه یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ در کتاب‌فروشی طاقچه را با اشاره به شباهت‌های علی اشرف درویشیان با صمد بهرنگی آغاز کرد. این گردهمایی که برای گرامیداشت علی اشرف درویشیان، نویسنده‌ای که در سکوت کانون نویسندگان ایران از دنیا رفت، در کتاب‌فروشی طاقچه در شهر کرمان برگزار گردید.

عرفان در بیان شباهت‌ها و تفاوت‌هایی که درویشیان معتقد بود با بهرنگی داشت، به روستازاده‌ای بودن آن‌ها اشاره کرد، به اینکه هر دو پس از اتمام تحصیلات به روستا بازگشتند. او در نقل‌ قولی از درویشیان، به فضای خوبی که بهرنگی در آن بزرگ شده بود اشاره کرد  و باور درویشیان، که خود را عقب‌تر از بهرنگی می‌دانست را بازگو کرد.

برای نویسندۀ بین‌المللی خوب شدن، اول باید یک نویسندۀ بومی خوب باشی.

 

عرفان داستان‌های درویشیان، ترجمه‌هایش از کردی به فارسی، فعالیت‌های او در حوزۀ ادبیات فولکلور کُردی و… را نشانی از رئالیسم سوسیالیسمی دانست که قلم درویشیان را بارور ساخته است. قلمی که بیشتر به محتوا می‌پردازد تا تکنیک‌های داستان نویسی، قلمی که واقعیت را پیچیده بازگو نمی‌کند، چرا که معتقد است پیچیدگی از ماندگاری اثر می‌کاهد.

برای آشنایی بیشتر با آثار لطیف تلخستانی (نام مستعار علی اشرف درویشیان)، بخش‌هایی از کتاب همراه آهنگ‌های بابام خوانده شد، کتابی که به گفتۀ عرفان زارعی، در آن کودکی داستان را روایت می‌کند که کاملاً در نقشش فرو رفته، بریده بریده حرف می‌زند، از موضوعی به موضوع دیگر می‌پرد، به گونه‌ای که خواننده دائماً می‌گوید: «خب عموجان، بعد چی شد…»

بهترین پایان، شاید همان لقبی باشد که علی اشرف درویشیان به خود می‌داد:

چریک فرهنگی

 

علی اشرف درویشیان (3 شهریور 1320 - 4 آبان 1396)بزرگداشت علی اشرف درویشیان در کتابفروشی طاقچه کرمانبزرگداشت علی اشرف درویشیان در کتابفروشی طاقچه کرمان

برای سفارش آثار علی اشرف درویشیان در شهر کرمان، می‌توانید با کتاب‌فروشی طاقچه به شماره ۳۲۴۷۰۲۴۵ تماس بگیرید.

1 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
  1. امیرمسعود مهرابیان

    ۲۳ آبان ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۳ ق٫ظ

    بسیار خوب.

ارسال یک دیدگاه