بیشتر بخوانیم، بهتر زندگی کنیم!

تحلیل روانشناسی زندگی مشترک

تحلیل روانشناسی زندگی مشترک

 تحلیل روانشناسی زندگی مشترک در نشست یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶:

تحلیل روانشناسی زندگی مشترک در گردهمایی یکشنبه ۵ شهریور با انجام یک بازی گروهی آغاز شد که تأکیدی بود بر اهمیت این واقعیت که براساس حدس و گمان نمی‌توان رفتار طرف مقابل را ارزیابی و توجیه کرد، یا حتی برای انجام کاری تصمیم قطعی گرفت.  پس از آن خانم مهرانگیز غیبی (روانشناس) توضیحاتی دربارۀ تئوری انتخاب و هم‌خوانی آن با فرهنگ ما دادند و بار دیگر به بازی ابتدای جلسه، ویژگی‌ها و فواید یادگیری از طریق بازی را یادآوری کردند. در ادامه هریک از اعضای حاضر در جلسه خود را با یک جمله معرفی نموده و پس از آن صحبت پیرامون بحث اصلی آغاز شد.

تحلیل روانشناسی زندگی مشترک
تحلیل روانشناسی زندگی مشترک در نشست یکشنبه ۵ شهریور ۹۶

خانم غیبی با اشاره به اصل زیر بر لزوم ازدواج سالم برای داشتن جامعه‌ای سالم تأکید کردند:

«همانطور که یک انسان موفق  بر جامعه تأثیر می‌گذارد، یک انسان شکست خورده نیز بر جامعه تأثیرگذار است.»

درخت زندگی

در این مرحله هریک از شرکت‌کنندگان، درختی را با نام درخت زندگی رسم کردند.

خانم غیبی به ارزیابی و بررسی ریشه‌های این درخت پرداختند. ایشان یکی از مهم‌ترین ریشه‌های درخت را ازدواج برشمردند و بیان کردند که با ازدواج ناسالم و مسموم به کل درخت زندگی آسیب خواهیم زد. برای واکاوی بیشتر این مسئله، ازدواج ناسالم را به (شکر مسموم) تشبیه کردند که با آن می‌توان کیک درست کرد، اما این کیک همه (جامعه) را مسموم خواهد کرد. در ذکر فواید ازدواج به رشد، عشق، کمال و… اشاره کردند و بار دیگر تشکیل خانواده سالم را پیشنیازی برای داشتن جامعه سالم دانستند.  در ذکر تفاوت‌های زنان و مردان به نگاه مردان به دور(طولی) و نگاه زنان در عرض اشاره کردند و نقش زن و شوهر را در خانواده بیشتر بررسی کردند. خانم غیبی با رسم نموداری نشان دادند که براساس مطالعات انجام شده از سال ۱۹۰۰، رشد انسانی جوامع نه تنها صفر بوده است، بلکه در سال‌هایی نیز مقداری منفی داشته است.

در ادامه برخی از کتاب‌های (مایکل گوریان) را معرفی کردند و پیشنهاد کردند شرکت کنندگان آن‌ها را مطالعه کنند.

 دسته بندی انسان ها درتحلیل روانشناسی زندگی مشترک

در ادامه، انتخاب‌های انسان را در سه دستۀ طبقه‌بندی کردند:

  • انتخاب براساس درد
  • انتخاب برای تأیید اجتماعی
  • انتخاب با توجه به ارزشمندی خود

سپس با قرار دادن آن‌ها در مثلثی، به این موضوع پرداختند که نباید حوزۀ یکی از این دسته‌ها، از دستۀ دیگر بزرگ‌تر باشد و باید تعادل و توازنی میان آن‌ها برقرار باشد. در قسمت بعد این نکته را مطرح کردند که ازدواج، دست‌ساختۀ بشر است و از ژنتیک انسان‌ها ریشه نمی‌گیرد. سپس به «توقع داشتن از عشق» پرداختند و به این نکته اشاره کردند که ما نباید از فردی که دوستش داریم به واسطۀ عشق و علاقه‌مان، توقع یا انتظاری داشته باشیم.سپس در پاسخ به سؤال «آیا ازدواج یک دادوستد است یا یک رابطه؟»  آن را یک رابطه قانونمند دانستند که در آن زن و شوهر با مدیریت و نه با زورگویی، می‌توانند به رشد و سعادت دست یابند. در انتهای جلسه خانم مرضیه هاشمی به معرفی انجمن پرداخت و اعلام کرد این برنامه به مناسبت روز ازدواج توسط انجمن ازدواج و خانواده اجرا شده است.

پس از نشست خوانش نمایشنامه ژاندارک در آتش در هفته قبل، این هفته موضوع جلسه تحلیل روانشناسی زندگی بود.

امیدواریم این گزارش مفید واقع شده باشد. هر یکشنبه اتفاقی نو در طاقچه.

با ما همراه باشید با پست های جدید سایت.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه