بیشتر بخوانیم، بهتر زندگی کنیم!

معرفی آلبوم درفش کاویانی  استاد شهرام ناظری

معرفی آلبوم درفش کاویانی  استاد شهرام ناظری

معرفی آلبوم درفش کاویانی استاد شهرام ناظری

معرفی آلبوم درفش کاویانی استاد شهرام ناظری که یکی از بهترین خوانش های شاهنامه است و در کنار خوانش شاهنامه همایون شجریان قرار می گیرد. 

پس از هفت سال تحقیق و پژوهش، مهم‌ترین اثر موسیقیایی از شاهنامه فردوسی در آستانه نوروز ۹۵ در اختیار عموم قرار گرفت. آهنگساز آلبوم درفش کاویانی فرید الهامی است با همکاری گروه «فردوسی» از صبح ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ در سراسر کشور کشور منتشر شده است. در این اثر از موسیقی مقامی بهره گرفته شده و آواهای چند هزار ساله «هوره»، «مور»، «مجنونی» و هم‌چنین مقام‌های باستانی تنبور اجرا شده است. سارا عباس‌پور نیز به عنوان نقال اثر کاری متفاوت انجام داده.

قسمتی از مصاحبه فرید الهامی، آهنگساز آلبوم درفش کاویانی

فرید الهامی در مصاحبه اختصاصی خود که در سایت nava.ir کار شده درباره این اثر می گوید:

درفش کاویانی یا بهتر است بگوییم پروژه شاهنامه از سال ۷۸ تحقیق برروی آن آغاز شد و درسال  ۸۴ با استاد ناظری کلید خورد. در این مسیر از بزرگان واساتیدی از جمله استاد طاهر یارویسی، پیرتنبورنوازی ایران (به لحاظ مقامی) در زمینه شاهنامه‌خوانی کردی آقای قزوینه‌ای که متاسفانه۳  سال پیش هم مرحوم شدند ودر زمینه‌ نقالی شاهنامه آقای جنیدی، آقای میثم سلگی، دکتر شراره الهامی و دکتر برزویی مارا حمایت کردند.

فرید الهامی در پاسخ به سوال چرا شاهنامه و شاهنامه خوانی گفته است:

چون روایت و موسیقی روایی و همچنین تصویرسازی در موسیقی ما به نوعی به فراموشی سپرده شده است از ابتدا بسیار علاقه مند به کار بر این چنین مباحث مهجوردر موسیقی ایرانی بوده است.از زمان شروع پروژه علاقه‌مند بودم که تلفیقی از شاهنامه‌خوانی و مقام های باستانی تنبور را در کنار هم داشته باشیم. چون ما چند نوع شاهنامه‌خوانی از جمله شاهنامه خوانی کردی، لکی، بختیاری و… داشتیم.طی سالهایی که نزد استاد ناظری شاگردی کرده ام به طور همزمان آوازو تلفیق شعر و موسیقی را فرا گرفتم.در همین زمان بود در حال کار بر روی شاهنامه کردی بودم و آقای ناظری کمک بسیاری جهت پیشرفت کار به من کردند.

بخش‌های متفاوت آلبوم درفش کاویانی استاد شهرام ناظری

معرفی آلبوم درفش کاویانی استاد شهرام ناظری
شاهنامه خوانی شهرام ناظری – آلبوم درفش کاویانی

قطعات ابتدایی این اثر با آوای گات‌ها آغاز می‌شوند و بخش‌های مختلف این‌آلبوم عبارتند از:

  • پادشاهی ضحاک
  • تولد فریدون
  • ضحاک در جستجوی فریدون
  •  کاوه آهنگر 
  • نابودی ضحاک 

این آلبوم به دو شکل صوتی (ده قطعه) و تصویری (دوازده قطعه – ۷۵ دقیقه) منتشر شده است.

دموی این اثر درخشان را بشنویم:

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه