بیشتر بخوانیم، بهتر زندگی کنیم!

نشست خوانش نمایش‌نامه ژاندارک در آتش

نشست خوانش نمایش‌نامه ژاندارک در آتش

نشست خوانش نمایش‌نامه ژاندارک در آتش

نشست خوانش نمایش‌نامه ژاندارک در آتش  در تاریخ یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ در کتاب فروشی طاقچه برگزار شد.

جلسه امروز را روزبه شفیعی اجرا کرد. او با بیان صحبت‌هایی نمایشنامۀ ژاندارک در آتش نوشته محمد رحمانیان آغاز کرد و دربارۀ کتاب «نمایش برای تو» که این نمایشنامه نیز بخشی از آن بود، توضیح داد. سپس بخش‌های مختلف کتاب را به عکس‌هایی تشبیه کرد که به تنهایی معنا و مفهوم کاملی دارند، ولی با قرار دادن آن‌ها در کنار یکدیگر، مفاهیمی شکل می‌گیرند که با آن‌ها به اهداف و ایده‌های کلی نویسنده می‌توان دست یافت.او موضوع کلی نمایشنامه‌ها کتاب را جنگ جهانی دوم عنوان کرد. در ادامه دربارۀ نمایشنامه ژاندارک در آتش که قرار بود خوانده شود توضیحات بیشتری داد و آن را یک مونولوگ معرفی کرد که شخصیت اصلی آن یک زن انگلیسی است.

توضیحات جامع درباره کتاب در نشست خوانش نمایش‌نامه ژاندارک در آتش

روزبه.ش پس از توصیف صحنه نمایش، شروع به خواندن نمایشنامه کرد.

نشست خوانش نمایش‌نامه ژاندارک در آتش
ژاندارک در آتش

او پس از اتمام نمایشنامه به بیان دلایلش برای انتخاب این نمایشنامه پرداخت. به نگاه نویسنده که هر دو گروه درگیر در جنگ جهانی دوم را شیطان می‌دانست، اشاره کرد و پس از آن به تکرار شدن تاریخ و تأکید نمایشنامه بر آن اشاره کرد. سپس با بیان تنفرش از این موضوع، این پرسش را مطرح کرد که با وجود اینکه انسان‌ها از تصمیماتشان تجربه کسب می‌کنند، چگونه چنین خشونت‌ها و کشتارهایی تکرار می‌شوند؟ او عنوان کرد که لازم است ما باری دیگر به تاریخ بازگردیم و آن را نگاه کنیم، نمی‌توانیم از آن سرسری رد شویم.
سخن پایانی روزبه.ش؛ اشاره به نمایش چهرۀ دیگری از جنگ توسط نویسنده بود. چهره‌ای خسته و…

روزبه غضنفری نیز به مصداق‌هایی از دلایل ذکر شده در نمایشنامه پرداخت و نمونه‌هایی را مثال زد.

پس از دف‌نوازی خانم مهتا اسماعیلیان،با صحبت پیرامون باشگاه کتاب‌خوانی طاقچه،رمان سال بلوا  و آثار عباس معروفی پایان یافت.

با ما در یکشنبه های طاقچه و اتفاقات جدید همراه باشید.

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه