بیشتر بخوانیم، بهتر زندگی کنیم!

معرفی کتاب «نگران نباش» از مهسا محب علی

معرفی کتاب «نگران نباش» از مهسا محب علی

 گزارشی از جلسه معرفی کتاب «نگران نباش» مهسا محب علی در کتاب‌فروشی طاقچه:

«نگران نباش» نام رمانی از مهسا محب علی است که ابتدا در سال ۱۳۸۷ توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است و طی دو سال، به چاپ یازدهم رسید. پس از چند سال ممنوعیت، این کتاب بار دیگر توسط نشر نیماژ به چاپ می‌رسد و در زمانی کوتاه، جایگاهش را در ویترین کتاب‌فروشی‌ها پس می‌گیرد.

(پس‌لرزه)، (تکان‌های مداوم)، (ترس)، (وحشت) و… واژه‌هایی بودند که شهرزاد یوسفی این کتاب را با آن‌ها توصیف کرد و در نهایت، به این نکته اشاره کرد که کتاب به ما نشان می‌دهد زلزله اصلی، عملاً در رفتار و روابط آدم‌ها با یکدیگر رخ می‌دهد، نه در جای دیگر.

او در توصیف نحوۀ شکل‌گیری این داستان در ذهن نویسنده، به جشنی خیابانی در دهه هفتاد که خانم محب علی در آن شرکت کرده بود، اشاره کرد. جشنی که در آن شیشه‌های مغازه‌ها می‌شکستند و اتوبوس‌ها به آتش کشیده می‌شدند. این شور و شادمانی بود که این سؤال را در ذهن نویسنده ایجاد کرد که این مردم، هنگام وحشت و اضطراب، چه رفتار و عملکردی می‌توانند داشته باشند.

نقدهای مختلفی بر این کتاب نوشته شده که ملیکا امیرحسینی در توضیح برخی از آن‌ها به شخصیت‌های داستان اشاره کرد. شخصیت‌هایی که هرکدام نمایندۀ یک نسل از مردم ایران می‌توانند باشند. تقابل مادری انقلابی با دختر معتادش یا پدری که نیست و همواره قرار است بیاید، از موارد دیگری بودند که در تحلیل این کتاب به آن‌ها اشاره شده بود. البته ایراداتی نیز در نقد این کتاب به آن گرفته شده، مانند توصیف‌های بسیار دقیقی که از مصرف مواد مخدر و تأثیر آن بر مصرف‌کننده در کتاب وجود دارد؛ توصیفاتی که به عقیدۀ برخی، می‌توانند موجب ترغیب افراد به مصرف مواد مخدر می‌شود.

در نهایت گردهمایی این یکشنبه نیز، با خوانش بخش‌هایی از این کتاب به پایان رسید. (یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶)

پوستر برنامه معرفی کتاب نگران نباش از مهسا محب علی در کتابفروشی طاقچه کرمان
پوستر برنامه معرفی کتاب نگران نباش از مهسا محب علی در کتابفروشی طاقچه کرمان

 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه