بیشتر بخوانیم، بهتر زندگی کنیم!

گزارشی از نشست نقد و بررسی رمان «خانه خوبرویان خفته»

گزارشی از نشست نقد و بررسی رمان «خانه خوبرویان خفته»

گزارشی از شانزدهمین نشست باشگاه کتاب‌خوانی طاقچه:

شانزدهمین گردهمایی باشگاه کتاب‌خوانی طاقچه برای نقد و بررسی رمان خانه خوبرویان خفته اثر یاسوناری کاواباتا در تاریخ یکشنبه ۱۳۹۶/۶/۲۶ برگزار گردید.

روزبه غضنفری با پخش برگه‌ای مربوط به جلسه و ارائه توضیحاتی دربارۀ آن جلسه را آغاز کرد. سپس به رنگ جلد کتاب و محتوای کلی کتاب پرداخت.

شهرزاد یوسفی دربارۀ المان‌هایی از فرهنگ ژاپن توضیح داد. از آمیختگی با طبیعت، نظم، سکوت و آدم‌های آهنین.

مهدیه جیرانی به ابهامات کتاب اشاره کرد؛ به نمادها و مراجعاتی که خواننده برای درک بیشتر معانی باید به کتاب بکند. او این موارد را به عنوان عواملی مؤثر در ماندگاری معرفی کرد.

روزبه شفیعی از علاقه‌اش به داستان اول کتاب گفت؛ از نگاه شاعرانه نویسنده به زن. البته او با داستان دوم و سوم کتاب نتوانسته بود ارتباط خوبی برقرار کند و از خوانش آن‌ها لذتی نبرده بود.

آرسین سه داستان را مرتبط با یکدیگر می‌دانست و معتقد بود هرکدام یک دوره از زندگی شخصیت اصلی داستان را روایت می‌کند. روزبه.غ در پاسخ به او به تفاوت‌ها و نکاتی که جدایی سه داستان را از یکدیگر نشان می‌داد، اشاره کرد و بحث ارتباط داستان‌ها را ادامه داد. 
سپس آرسین دربارۀ تکنیک‌های نویسنده در نگارش کتاب گفت. اینکه نویسنده دربارۀ رفتار و شخصیت کاراکترهای داستان زیاد صحبت نمی‌کند و اجازه می‌دهد تا خواننده خودش آن‌ها را در طول داستان بهتر بشناسد.

مریم بهنام به نگان رمان به زنان اشاره می‌کند و معتقد بود رمان حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت و به این موضوع را یادآور شد که در داستان پیرمردی ۷۰ ساله از نفس یک زن نیز انرژی می‌گیرد.

روزبه.غ به داستان پرندگان و نمادهای موجود در آن اشاره کرد. شهرزاد بحث را ادامه داد و زمان را نمادی از تاریخ، مرد را نمادی از روح ژاپن و پرنده جدید را نمادی از نسل جدید مردم ژاپن در داستان پرندگان و حیوانات دیگر (داستان دوم کتاب) می‌دانست.

سپس روزبه.غ به آرایش زنان نیز اشاره کرد که شهرزاد در پاسخ به او آرایش زنان ژاپنی را مانند نقاشی دانست و معتقد بود آن‌ها برای هماهنگی بیشتر با طبیعت آرایش می‌کنند و زیبایی را در این هماهنگی می‌یابند.

در ادامه جلسه نیز بحث‌هایی پیرامون گناه و شرمساری، خودکشی و بُعد روحانی زنان در داستان شکل گرفت.

در نهایت اعضای باشگاه کتاب‌خوانی طاقچه به رمان خانه خوبرویان خفته نمرۀ ۷.۲ از ۱۰ دادند. 

 بررسی رمان خانه خوبرویان خفته

 

شانزدهمین باشگاه کتاب‌خوانی طاقچه - رمان خانه خوبرویان خفته
پوستر شانزدهمین باشگاه کتاب‌خوانی طاقچه – رمان خانه خوبرویان خفته

 

معرفی کتاب خانه خوبرویان خفته اثر یاسوناری کاواباتا در کتابفروشی طاقچهمعرفی کتاب خانه خوبرویان خفته اثر یاسوناری کاواباتا در کتابفروشی طاقچهمعرفی کتاب خانه خوبرویان خفته اثر یاسوناری کاواباتا در کتابفروشی طاقچه

 

1 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
  1. شهرزاد

    ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ at ۱۱:۰۰ ق٫ظ

    با تشکر از آقای روزبه غضنفری

ارسال یک دیدگاه